czwartek, 5 lipca 2012

Ustków IV


Ustków po raz kolejny. Ostatni raz byliśmy tam z Maćkiem.....  chyba w listopadzie.
 Jak widać roboty toczą się we właściwym kierunku.
Ja z Markiem mamy szczególny  sentyment do tego miejsca  bylismy przekonani że już nic nie jest w stanie uratować tego miejsca - jednak sie myliliśmy. Tu wyrażam szacunek dla Właściciela.

Ustków to nie tylko Dwór ale także przepiękny park niestety obecnie zaniedbany ale z pięknymi okazami drzew. Jedno jest szczególne przy dworze od jego tylniej strony rośnie drzewo które zawsze myślałem ze jest topolą. Bo kurde rośnie jak Topola, wygląda jak topola, gałęzie ma jak Topola - tylko skubana ta topola ma liście Dębu!! Czyli jest to Topolodąb??? ok rozumiem ze można krzyżować jakieś drzewa ale skrzyżować dąb z Topolą??? Nigdzie czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Ustków nie przestaje mnie zaskakiwać

Kilka  zdjęć. Może były juz bardzo podobne ale co tam teraz są z dachówką na nowo założoną.

Nasz ostatni wyjazd nie tylko polegał na sprawdzeniu co tam nowego w Ustkowie . Szukaliśmy tez dworu w Zalesiu znalazłem w necie fotografie wykonane chyba w latach 80 przez Pana Marszałkowskiego z Sieradza dworu w Zalesiu - śladu po nim nie znaleźliśmy możliwe że został zalany przez zbiornik w Jeziorsko.
Poniżej fotografie Pana Marszałkowskiego 1 z Ustkowa, następne z Zalesia – kurde fajny był….5 komentarzy:

 1. Fajne miejscówy! Ten drugi to znikający dwór? Ciekawie wygląda z tymi wysokimi kolumnami.

  O topolodębach też wcześniej nie słyszałam ;) Zrobiłeś zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
 2. no włąśnei nie zrobiłem nie mam pojecia jak, z daleka wyglada jak topola a jak z bliska zrobię no to będzie dąb!! Ale chyba Marek juz kiedyś zrobił. Te trzy ostatnie to pewnie już z nieistniejącego dworku. Właśnie te kolumny mnie podniecają niby zwykła chata a tu cztery smukłe piekne kolumny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Chasydzie,
   dzieki za Twoje slowa zainteresowania pracami renowacyjnymi dworu w Ustkowie. To dla mnie bardzo wazne, ze jest to doceniane. Renowacja pochlania olbrzymie srodki finansowe i niesamowicie drenuje konto i kieszen. Nie mowiac juz o psychicznym wyczerpaniu. Jednak wciaz wierze,ze warto:)Jesli chodzi o drzewa, ten topolodab - to dab kolumnowy (bardzo rzadko spotykany gatunek).

   Pozdrawiam,
   Emilio Lolli
   Wlasciciel Ustkowa

   Usuń
  2. Duże brawa dla ratowników dworu - jeżeli Pana interesuje to polecam niemiecką szkólkę drzewek która ma 444 odmiany dębów ! Ja sam choduję je zbierając po ogrodach botanicznych żolędzie. Dęby rosną szybko - jako dodatek do prezentów np. na 18-tkę są zawsze mile widziane !!! Ten kolumnowy ma już pewnie krewnych....

   Pozdrawiam - Quercus posnanensis

   http://www.baumschule-doering.de/

   Usuń
 3. Bylbym Panu wdzieczny, gdyby Pan opublikowal list, ktory niedawno wyslalem do Wojewodzkiego Urzadu Ochrony Zabytkow w Lodzi. Pozdrawiam. Emilio Lolli

  --------------------

  "Rzym, 22 sierpnia 2012

  Szanowni Państwo,

  po czterech, albo pięciu (już nie pamiętam) nieskutecznych próbach otrzymania jakiejkolwiek pomocy finansowej na ratowanie dworu w Ustkowie, na którego remont moja firma wydawała do tej pory własne pieniądze w sumie ok. 400.000 euro (a ja nie jestem miliarderem), wydaje mi się, że Państwo polskie nie jest bardzo zainteresowane we wzięciu udziału w ratowaniu tego zabytku. Więc rezygnuję i odwołuję wszystkie wnioski, które do tej pory złożyłem i proszę o zwrot Skarbowi Państwa tej nieznacznej kwoty, która, jak mówiono mi, zostałaby przyznana mi, ale której jeszcze nie otrzymałem.

  Dziękuję tylko i wyłącznie Pani Konserwator w Sieradzu, która udzieliła mi dużej, skutecznej i bezinteresownej pomocy w ratowaniu dworu.

  Emilio Lolli
  Prezes “Stary Dworek Ustków” Sp. z o.o."
  _________________________________________
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
  ul. Piotrkowska 99
  90-425 Łódź
  Polska

  Fax: +48 (42) 638 07 36
  E-mail: wosoz_lodz@poczta.fm

  OdpowiedzUsuń